• North, South Carolina High School Athletic Associations release playoff schedule

    Updated:

    NORTH CAROLINA - The North Carolina High School Football playoffs kick off next week.

    This week the North and South Carolina High School Athletic Associations released their playoff brackets.

    The brackets are as follows:

    NORTH CAROLINA

    4-A Championship

    4-AA Championship

    3-A Championship

    3-AA Championship

    2-A Championship

    2-AA Championship

    1-A Championship

    1-AA Championship

    SOUTH CAROLINA

    A-DII South Carolina

    AA-DI South Carolina

    AAA-South Carolina

    AAAA-DI South Carolina

    AAAA-DII South Carolina

     

    High School playoff games that involve Charlotte-area teams

    4-AA
    16. Vance at 1. West Forsyth
    12. Independence at 5. Hough
    13. Olympic at 4. Butler
    11. Richmond at 6. Lake Norman
    10. West Meck at 7.  Providence
     15. Ardrey Kell at 2. Mallard Creek
     
    4-A
    16. Alexander Central at 1. Mooresville
     12. Hopewell at 5. High Point Central
    13. Al Brown4. Catholic
    14. Reagan3. Rocky River
    11. Porter Ridge at 6. Watauga
    15. South Caldwel at2. Dudley

    3-AA
     16. Hickory Ridge at 1. Crest
    9. Ashbrook at 8. Erwin
    12. South Iredell at 5. Statesville
    13. AC Reynolds at 4. Sun Valley
    11. Asheboro at 6. Central Cabarrus
    10. Ledford at 7. Weddington
    15. Cuthbertson at 2. Asheville

    3-A
    16. East Rowan at 1. Freedom
    9. Forestview at 8. Carson
    12. Patton at 5. Hibriten
    13. Hickory at 4. Pisgah
    14.  West Rowan at 2.  South Point
    11. North Gaston at 6.  Burns
    10. Piedmont at 7.  Tuscola
    15. Northwest Cabarrus at 2.  Concord
    9. Anson at 8. Southern Guilford

    2-AA
    16. Parkwood at 1. Franklin
    9. Forest Hills at 8. Smokey Mountain
    12. West Lincoln at 5. Hunter Huss
    13. Bunker Hill at 4. Ashe County
    14. Bandys at 3. East Lincoln
    11. Forbush at 6. Maiden
    15. RS Central at 2. Monroe

    2-A
    16. Lake Norman Charter at 1. Carver
    9. Lincolnton at8. Thomasville
    11. Mountain Heritage at 6. Shelby
    10. Mt Pleasant at 7. Owen
    15. Surry Central at 2. North Rowan

    1-AA
    5. Bessemer City at 4. Avery Coutny
    6. Highland Tech at 3. Cherrryville

    1-A
    8. Chatham Central at 1. Albemarle
    5. South Stanly at 4. Union Academy
    7. West Columbus at 2. Community School of Davidson

    NCISAA DII
    2. VICTORY CHRISTIAN at 1. SOUTHLAKE CHRISTIAN

    NCISAA DII
    4.HICKORY GROVE at 1. DAVIDSON DAY
    3. CHRIST SCHOOL at 2. HARRELLS CHRISTIAN

    NCISAA DI
    2. Latin at 1. Christain

    SC-AAAA DI
    15 . Rock Hill at2.  Hillcrest

    SC-AAAA DII
    9.  Irmo at 8. South Pointe
    12.  Nation Ford at 5. Stratford
    15. West Florence at 2.  Northwestern
    10.  York at 7.  Greenwood

    SC-AA DII
     5. Chesterfield at 4. Ninety-Six
    6. Andrew Jackson at 3. Central

    SC-AA DI
    8.  Columbia at 1.  Cheraw

    SC-A DII
    6. Ridge Spring-Monetta  at 2. Great Falls

    See the latest sports headlines by clicking here

    Next Up:


  • Headline Goes Here

    North, South Carolina High School Athletic Associations release playoff schedule

  • Headline Goes Here

    Game of the Week: Week 2 - Mallard Creek beats Butler 42-9

  • Headline Goes Here

    Harding HS champion football coach Greiner leaving for Hickory Ridge

  • Headline Goes Here

    NATIONAL SIGNING DAY: Local student-athletes sign letters of intent

  • Headline Goes Here

    County commissioners honor high school football championship team